Lungimea , verificarea uzurii si folosirea corecta a lantului .

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Lungimea , verificarea uzurii si folosirea corecta a lantului .

Mesaj  culis dumitru la data de Lun Apr 16, 2012 12:51 am

Lungimea, verificare uzura si folosirea corecta a lantului

Trenul de rulare este cel mai important sistem al bicicletei, de aceea necesita atentie suplimentara. Desi nu este un lucru des vehiculat, trebuie sa stii ca lantul este printre piesele care se uzeaza cel mai repede. In cazul in care folosesti unul uzat, risti sa iti strici pinioanele, sau mai bine zis sa le uzezi inainte de vreme, caz in care va trebui sa le schimbi, lucru cu implicatie financiara aferenta. Ca regula generala, lantul se schimba o data la 3.000 de kilometri, in cazul in care il intretii corespunzator. Desigur, aceasta durata de viata depinde de marca acestuia, modelul sau de ce tip de ciclist esti (obisnuiesti sa fortezi limitele, pedalezi mai linistit, etc.).

Cum incepi sa iti dai seama ca lantul s-a uzat? Cel mai evident semn este ca schimbatorul nu mai functioneaza bine, cade de pe pinioane sau scoate dferite zgomote.

Compatibilitate

Inainte de a-l schimba, sunt cateva lucruri ce trebuie stiute. Nu poti folosi un lant de 8 viteze pentru o caseta de 9 pinioane, un lant de 9 viteze pe o caseta de 10 pinioane sau alte combinatii asemanatoare. Tot in aceeasi idee, niciun lant Shimano nu este compatibil cu pinioane Sram sau un lant Campagnolo cu pinioane Shimano. Singura exceptie este lantul SRAM care este compatibil si cu pinioanele Shimano, pe langa cele SRAM. Cu alte cuvinte, exista o serie de probleme de compatiblitate pe care trebuie sa le verifici inainte de a cumpara un lant nou.

Lungimea lantului

Lantul trebuie sa aiba urmatoarea pozitie cand pinionul sta pe foaia mica daca are lungimea corespunzatoare. Pentru a ajunge in aceasta pozitie, de cele mai multe ori va trebui sa il scurtezi cu cateva zale. Schimbatorul trebuie sa stea in tensiune.

Pentru o verificare suplimentara a lungimii lantului, muta schimbatorul pe cel mai mare pinion sau pe placa mare si pe pinionul mic. Schimbatorul va avea patina perpendiculara pe sol in cazul in care este montat corect.

Verificarea uzurii lantului

Pentru verificare, va trebui sa ai o scula speciala. In caz contrar, poti apela la serviciile unui magazin de biciclete.

Aceasta se aseaza in felul urmator si are o parte care gliseaza ce indica uzura lantului. Daca piesa a trecut de 75% pe respectiva gradatie este recomandat sa schimbi lantul cat mai curand. Daca a trecut de 100%, ar trebui sa il schimbi imediat.

Folosirea corecta a lantului

Pentru a lungi cat mai mult viata lantului, o anumita conduita este necesara cand il folosesti. Daca esti pe placa mare, folosesti primele 2-3 pinioane ale casetei (primele in ordinea mic spre mare). Cand esti pe cea mijlocie, urmatoarele 3, si cand esti pe cea mica, restul. In caz contrar, sa zicem ca daca folosesti placa mare si un pinion mare, lantul va sta incrucisat, lucru ce accentueaza uzura acestuia.
culis dumitru
Pelican cu acte in regulă
Pelican cu acte in regulă

Telefon : 0729882880
Data de inscriere : 06/10/2011
Varsta : 37
Localizare : tulcea - E3

http://marosbike.ning.com/profile/culisdumitru

Sus In jos

Re: Lungimea , verificarea uzurii si folosirea corecta a lantului .

Mesaj  termo la data de Mar Apr 17, 2012 1:35 am

de obicei dupa ce schimbi lantul bine sa fie schimbate si pinioanele datorita uzurii,acuma depinde de la pinioane la pinioane.
termo
Nevel 2
Nevel 2

Telefon : 074626464X
Data de inscriere : 14/10/2011
Varsta : 30

Sus In jos

Mesaj  adriankiseleff la data de Mier Apr 18, 2012 6:58 am

termo a scris:de obicei dupa ce schimbi lantul bine sa fie schimbate si pinioanele datorita uzurii,acuma depinde de la pinioane la pinioane.

Dupa parerea mea nu este nevoie ca la fiecare lant schimbat sa schimbi si grupul de pinioane,asta ar insemna sa schimbi 2 grupuri pe an??? Laughing ?
Insa sunt multi(printre care si eu)care au pe an 2-3 lanturi dupa cum urmeaza:
primii 3000 km primul lant,urmatorii 3000-4000 km al doilea dupa care se revine la primul lant cu acelasi grup de pinioane,iar in cazul celor cu mai multi km pe an optional se mai foloseste alternat si al treilea lant insa asta in cazuri mai rare iar in felul asta nu uzezi chiar atat de tare grupul de pinioane si reusesti sa ajungi cu acelasi grup si pana la 3-4-chiar si 5 ani Cool

Admin

Telefon : 0728041728
Data de inscriere : 29/03/2012
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  termo la data de Mier Apr 18, 2012 1:05 pm

interesant,eu nu l-am schimbat deloc timp de 2 ani,dar sigur cand il voi schimba,voi schimba si grupul de pinioane.pe an nu fac mai mult 3000-4000 km
termo
Nevel 2
Nevel 2

Telefon : 074626464X
Data de inscriere : 14/10/2011
Varsta : 30

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum