GHIDUL CUMPARATORULUI DE MOUNTAIN BIKE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

GHIDUL CUMPARATORULUI DE MOUNTAIN BIKE

Mesaj  DJ SORIN la data de Lun Oct 24, 2011 9:55 am

Cumpararea unei mountain bike poate fi usor frustrant si poate lua ceva timp. De aceea ne propunem prin urmatoarele sfaturi sa va ajutam sa puneti cap la cap informatiile pe baza carora sa achizitionati o mountain bike.

In primul rand STABILITI PRETUL PE CARE VRETI SA-L PLATITI

Teoretic nu exista limite cand vine vorba de banii care pot fi cheltuiti pentru o bicicleta (mai ales mountain bike). Totusi pentru a tine costurile sub control, stabiliti marginile pretului pe care ati fi dispus sa-l platiti pentru bicicleta si urmariti doar modelele care se incadreaza in aceste limite. Nu recomand achizitionarea unei biciclete din supermarket-uri. Mai bine, cumparati din magazinele de biciclete pentru ca veti beneficia cu siguranta de o bicicleta mai buna si de service corespunzator.

DESCOPERITI-VA STILUL. CE FEL DE PEDALAT PREFERATI

Mountain Bike-urile sunt create pentru diferite stiluri si terenuri. Trebuie sa va hotarati ce stil veti aborda in majoritatea timpului. Asigurati-va ca modelul ales se potriveste stilului dvs. si nu al vanzatorului.

FULL SUSPENSION SAU HARDTAIL? – CONFORT VS. EFICIENTA

Intotdeauna recomand full suspension daca va permite bugetul. Hardtail-urile sunt mai usoare si mai eficiente la pedalare dar full suspension ofera mai mult confort si un control mai bun. Va trebui sa decideti tinand cont de buget, stil si teren.

COMPONENTELE

Este aproape imposibil sa comparati mountain bike-urile dupa fiecare componenta. Sunt mult prea multe combinatii. Va recomand sa va stabiliti cateva componente importante pentru dvs., iar restul sa respecte un barem minim pentru pretul pe care sunteti dispus sa-l platiti. De obicei ca si componente importante incep cu furca apoi cu rotile si schimbatorul spate.

DISCOUNTURILE SI SEZONUL

Preturile bicicletelor pot fluctua semnificativ pe parcursul anului. Daca veti avea suficienta rabdare sa asteptati pana in toamna sau iarna puteti salva pana la cateva sute de euro. Deasemenea multe magazine aplica discounturi in aceasta perioada si la accesorii si piese. Nu e nicio rusine sa cumperi un model de anul trecut daca ti se potriveste si daca obtii un pret bun.

TESTATI SI APOI TESTATI DIN NOU

Testati cat de multe biciclete puteti, din categoria de pret agreata si in concordanta cu stilul avut in vedere. Cu cat veti testa mai mult cu atat va veti da seama ce vi se potriveste si ce nu.

INFORMATI-VA. CITITI CAT MAI MULTE RECENZII

Recenziile privitoare la diversele modele sunt o buna cale de a afla despre performantele mountain bike-urilor. Asigurati-va ca nu exista nimic care sa va displaca la modelul respectiv, inainte de a-l cumpara.

DJ SORIN
Nevel 3
Nevel 3

Data de inscriere : 01/10/2011
Varsta : 50
Localizare : TULCEA

Sus In jos

Re: GHIDUL CUMPARATORULUI DE MOUNTAIN BIKE

Mesaj  calinasu la data de Lun Mai 07, 2012 3:10 am

Ajutor! Caut bicicleta MTB pliabila!
O colega de munca a decis sa-si cumpere un MTB pliabil ca in acest link http://www.scuterul.eu/geist
Problema este ca de aprox 5-6 luni o tot amana, nu au pe stoc, trebuie adusa de nu stiu ce tara si....iaca trece vara.
Eu am cautat pe Google ceva de acest gen, cu pret in jur de 1100 RON dar nu am gasit mai nimic.
Daca aveti cunostinte sau alte surse, recomandari, credeti ca putem fi de folos cumva sa avem printre ciclistii tulceni inca pe cineva, sa-i gasim un MTB pliabil in jur la 1100 ron? Oferta pentru acest tip de bicla este cam mica, dar cine va fi mandru daca vom reusi sa dam o mana de ajutor in privinta promovarii sanatatii pe bicicleta???
Multumesc anticipat pelicanilor si nu numai!

calinasu
Pelican cu acte in regulă
Pelican cu acte in regulă

Telefon : 0745322735
Data de inscriere : 13/10/2011
Varsta : 35

Sus In jos

Mesaj  DJ SORIN la data de Lun Mai 07, 2012 3:29 am

Proverb - Rabdare si tutun
Si totul se rezolva

DJ SORIN
Nevel 3
Nevel 3

Data de inscriere : 01/10/2011
Varsta : 50

Sus In jos

Mesaj  Bogdan Esanu la data de Mier Mai 09, 2012 11:09 am

Poate te ajuta cu ceva: http://www.brompton.ro/web/Biciclete/Modele-17

Servicii foto video pentru nunti in Galati si Tulcea.
Bogdan Esanu
Admin

Data de inscriere : 30/09/2011
Localizare : Tulcea

http://www.blog.nunti-tulcea.ro  Fotografii si filmari profesion

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: