Sunteti Pro Sau Contra ? [CAINII VAGABONZI]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sunteti Pro Sau Contra ? [CAINII VAGABONZI]

Mesaj  DJ SORIN la data de Lun Noi 28, 2011 6:27 am

MIE MI-A PLACUT CUM SI-A SPUS PUNCTUL DE VEDERE DN George Hari Popescu

CITEZ

Beware of the dog

Am reusit si eu sa ma scandalizez recent de cand tot orasul vuieste referitor la problema cainilor vagabonzi, toti isi spun parerea intr-un fel sau altul toata lumea are si n-are dreptate. Sincer, n-am avut niciodata probleme cu cainii vagabonzi, n-am avut parte de muscaturi, dar incidentele au fost destule. Am reusit sa scap ca prin urechile acului cu mult noroc si un pic de indemanare. D-aia nu cred ca eu sunt ala care are dreptate, dar imi expun parerea fara retineri.

Toata chestia asta imi pute a ipocrizie. Si aici admir un pic tabara celor care sunt pro eutanasiere pentru ca macar au curajul si sinceritatea sa-si expuna parerea fara teama de a fi considerati inumani, agresori de animale si alte apelative de genul. Sunt convins ca multi dintre ei sint patiti – la fel ca si mine – iar un encounter ca asta iti ramane in memorie. Mai ales daca se lasa cu rani, vaccinare antirabica sau cicatrici care nu se mai sterg niciodata. Dar nu pot sa-i inteleg pe cei/cele care militeaza anti-eutanasiere, venind cu solutii care tind de multe ori de domeniul absurdului si fantasticului. Centre de ingrijire? Adoptie? Am putea, la o adica, sa-I ducem pe toti cu trenul si sa-i lasam sa traiasca linistiti in padure! Sa fim seriosi. E la moda astazi sa militezi pentru ceva. E la moda sa sustii miscarea “occupy Wallstreet”. E la moda sa te bati cu pumnul in piept pentru orice devine popular si mediatizat. Ziceam ca-mi pute a ipocrizie dupa ce am citit un articol al unui fellow blogger care imi lasa impresia ca sufera de niste sechele grave si se zbate intr-o frustrare care m-a lasat per total rece. Singura chestie care m-a pus pe ganduri a fost ideea cum ca nimeni nu se gandeste la animalele omorate zilnic pentru a ne satisface nevoile alimentare. Sunt mii si mii de porci, vaci, gaini samd care mor zilnic pentru ca noua ne place carnea. Eu zic sa devenim cu totii vegetarieni si sa traim cu impacati cu gandul ca in lume nu se petrec crime impotriva umanitatii, impotriva mediului inconjurator, ca nu respiram acelasi smog zi de zi, ca in Africa s-ar manca mai bine ca la Golden Blitz etc etc etc… Ca sa nu mai pomenesc de batranii din aziluri unde nu-s bani de medicamente, de copii din centrele de plasament care traiesc uneori la limita saraciei unii ajungand in strada sa cerseasca si cate si mai cate.. Dar toate astea apar la televizor si prin ziare doar de Craciun si Paste si alte sarbatori legale.. Evit sa folosesc alte cuvinte pe care altii le-au folosit din frustrare in articole scrise la nervi si negandite. Dar nu evit sa va spun in fata ca sunteti niste ipocriti cu capul in nori, voi astia care tineti mortis sa lasati cainii vagabonzi in viata, daca se poate chiar pe strazi.

Marturisesc ca nu vad alta solutie in afara eutanasierii. Sterilizarea n-o sa-i faca sa dispara de pe strazi. Sterilizarea n-o sa fie eficienta pentru ca animalele o sa mai fie prezente printre noi inca multa vreme de acum incolo, poate mai putin agresive dar tot un focar de paraziti, un pericol public indiferent de cum am privi problema. Adunarea lor in centre de adapost ar costa prea mult. Si nu-s de acord ca o parte din banii mei, in calitate de contribuabil sa ajunga sa fie cheltuiti pe asa ceva. Nu concep pur si simplu! Despre alte solutii nu comentez pentru ca sunt prea fabuloase si in afara realitatii ca sa merite mentionate. In schimb eutanasierea imi ofera solutiile de care eu ca cetatean am nevoie. Iar eu am nevoie de strazi pe care sa pot pasi fara frica de a fi muscat de un specimen canin la prima zona mai intunecata.

Ca o ultima mentiune, celor care “militeaza” cu orice pret, purtand ochelari de cal sau nu, va doresc cateva plimbari nocturne pe bicicleta pe unul din bulevardele intens populate de caini vagabonzi. Daca veti scapa “cu viata” o sa intelegeti de ce noua, astia mai contra si mai din topor nu ne plac cainii si de ce ii vrem eutanasiati. Incerc pe cat posibil sa nu jignesc pe nimeni imi cer scuze daca am facut-o dar eu va vorbesc ca un om simplu, de la nivelul strazii.

DJ SORIN
Nevel 3
Nevel 3

Data de inscriere : 01/10/2011
Varsta : 50
Localizare : TULCEA

Sus In jos

Re: Sunteti Pro Sau Contra ? [CAINII VAGABONZI]

Mesaj  DJ SORIN la data de Lun Noi 28, 2011 6:43 am

Dupa cum vedeti in filmare Bogdan apasa butonul NITRO ca sa scape de cainii care si ei apasa tare pedala de acceleratie

DJ SORIN
Nevel 3
Nevel 3

Data de inscriere : 01/10/2011
Varsta : 50
Localizare : TULCEA

Sus In jos

Mesaj  Bogdan Esanu la data de Lun Noi 28, 2011 9:29 am

Contra cainilor Vagabonti. Cine este pro poate sa-i iubeasca acasa, nu sa-i hraneasca in fata blocului sau a casei. Nu spun aceste lucruri legat de experientele pe bicicleta.... Nu este normal asa, nu cred ca exista tara in lume cu acest fenomen.

Si eu iubesc cainii, mai ales unul ca acesta: basset hound englezesc (de vanatoare)
Bogdan Esanu
Admin

Data de inscriere : 30/09/2011
Localizare : Tulcea

http://www.blog.nunti-tulcea.ro  Fotografii si filmari profesion

Sus In jos

Mesaj  Adi la data de Lun Noi 28, 2011 10:59 pm

Eutanasierea cainilor vagabonzi !!!
Adi
Nevel 2
Nevel 2

Telefon : 0765434963
Data de inscriere : 14/11/2011
Varsta : 33
Localizare : adrian.crivat@stxosv.com

Sus In jos

Mesaj  termo la data de Mar Noi 29, 2011 11:58 am

Eu sunt pro cainilor vagabonzi,fara ei Romania n-ar mai fi cunoscuta,cine ne va mai fugari pe strada sau sa latre la roata de la masina e ceva unicat si doar aici se poate gasi.
termo
Nevel 2
Nevel 2

Telefon : 074626464X
Data de inscriere : 14/10/2011
Varsta : 30

Sus In jos

Mesaj  Bogdan Esanu la data de Mar Noi 29, 2011 12:17 pm

termo a scris: Eu sunt pro cainilor vagabonzi,fara ei Romania n-ar mai fi cunoscuta,cine ne va mai fugari pe strada sau sa latre la roata de la masina e ceva unicat si doar aici se poate gasi.

Propun eutanasierea lui Luci (Termo)!
Bogdan Esanu
Admin

Data de inscriere : 30/09/2011
Localizare : Tulcea

http://www.blog.nunti-tulcea.ro  Fotografii si filmari profesion

Sus In jos

Mesaj  Luctl la data de Joi Dec 01, 2011 10:31 pm

.

Ultima editare efectuata de catre Luctl in Mar Ian 24, 2012 5:29 am, editata de 2 ori

Luctl
Nevel 2
Nevel 2

Telefon : 0000000000
Data de inscriere : 03/10/2011

Sus In jos

Mesaj  druncea silviu la data de Joi Dec 08, 2011 2:18 pm

Eu zic sa-l intrebati pe dorin daca este de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi lol! si apropo de caini mie imi place sa ii iau din plin cu mtb-ul Smile) dorin si luci imi sunt martori muhahaha
druncea silviu

Telefon : 0748258989
Data de inscriere : 05/10/2011
Varsta : 30
Localizare : Mircea Voda Bloc 34 Sc D Ap 8

http://www.facebook.com/druncea.silviu

Sus In jos

Mesaj  Dorin la data de Sam Dec 10, 2011 9:23 am

imi plac la nebunie cainii, dar, nu prea e frumos ca strazile noastre sa fie pline de asemenea patrupede. trebuie gasita o masura decenta de a reduce numarul lor Sad Sad Sad
Dorin
Nevel 2
Nevel 2

Telefon : 0740421871
Data de inscriere : 09/10/2011
Varsta : 34
Localizare : Tulcea/Vest

http://www.facebook.com/dorin.serghei

Sus In jos

Mesaj  Lucian S la data de Lun Dec 12, 2011 8:20 am

Salut! Eu sunt contra eutanasierii celor care nu sunt pro eutanasiere a cainilor vagabonzi. Propun sa moara in chinuri. Ca si cainii, de altfel. Ce atata eutanasie? La a doua abatere, glontz in cap, sau la prima, dupa caz.

Lucian S
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum