Tehnici de respiratie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Tehnici de respiratie

Mesaj  Adi la data de Vin Ian 13, 2012 7:27 am

Personal , ma framanta de ceva vreme modul in care sa respir si incerc sa-mi corelez respiratia cu ritmul cu care pedalez (in ciuda aspectului fizic, tehnica asta vine dintr-o exprienta in atletism : corelarea respiratiei cu pasii - o inspratie-expiratie la un anumit nr de pasi , depinde de tipul alergarii).
Respiratia este un lucru vital si sunt mai multe tehnici pentru a nu obosi dupa cativa km. si important este ca trebuie sa ne oxicenam sangele pentru o buna functionare a intregului corp.
Tot cautand si alte informatii strict legate de ciclism am dat peste un filmutet , zic eu foarte util:

http://www.youtube.com/watch?v=zsy4xmkVmow

Ce alte tehnici cunosteti ?

Ultima editare efectuata de catre Adi in Vin Ian 13, 2012 9:11 pm, editata de 1 ori
Adi
Nevel 2
Nevel 2

Telefon : 0765434963
Data de inscriere : 14/11/2011
Varsta : 33
Localizare : adrian.crivat@stxosv.com

Sus In jos

Re: Tehnici de respiratie

Mesaj  Bogdan Esanu la data de Vin Ian 13, 2012 8:48 am

Stiu ca profesionistii se autoeduca si respira `cu stomacul` all day long ( se dezvolta plamanii ).

Servicii foto video pentru nunti in Galati si Tulcea.
Bogdan Esanu
Admin

Data de inscriere : 30/09/2011
Localizare : Tulcea

http://www.blog.nunti-tulcea.ro  Fotografii si filmari profesion

Sus In jos

Mesaj  Adi la data de Sam Ian 14, 2012 12:19 am

Dintr-un articol :

'' Secretul respiraţiei când mergi pe bicicletă este să inspiri pe nas şi să expiri pe gură şi mai ales să fii cât de relaxată poţi. Atunci când intensitatea efortului creşte , când urci sau pedalezi pentru o perioadă mai lungă de timp, respiră cu mai multă putere : adânc , inspirând rapid pe nas şi expirând pe gură. Cu cât respiraţia este mai relaxată , cu atât corpul tău se va simţi mai bine . Acest proces corect efectuat , care nu te face să simţi că depui efort , te ajută să-ţi conservi energia, să previi oboseala şi îţi creşte rezistenţa la efort.Iar dacă respiri adânc atunci când te simţi mai obosită muşchii tăi vor primi o doză mai mare de oxigen.''

Adi
Nevel 2
Nevel 2

Telefon : 0765434963
Data de inscriere : 14/11/2011
Varsta : 33
Localizare : adrian.crivat@stxosv.com

Sus In jos

Mesaj  Bogdan Esanu la data de Sam Ian 14, 2012 12:47 am

Garantez ca articolul e pentru gagici.... Treaba-i simpla... corpul are nevoie de o cantitate de aer pe care e prea greu sa o limitezi (nu vad dece s-ar face asa ceva, noi ne dezvoltam plamanii) .

In cazul meu:

60 km/h plat pe bicicleta la mine = gura larg deschisa, obrajii se misca antrenati de curentii de aer
15 km/h deal mtb = mai am nevoie de un plaman si de extra respiratie

Servicii foto video pentru nunti in Galati si Tulcea.
Bogdan Esanu
Admin

Data de inscriere : 30/09/2011
Localizare : Tulcea

http://www.blog.nunti-tulcea.ro  Fotografii si filmari profesion

Sus In jos

Mesaj  Luctl la data de Dum Ian 15, 2012 9:49 am

Faza e cam asa: unul neantrenat va respira ca nebunul fata de unul antrenat care alearga sau pedaleaza cu aceeasi viteza.
Antrenamentul aerob dezvolta capacitatea sisitemului cardio-respirator de a absorbi oxigen si a-l transporta catre muschi si restul organismului.
Deci daca faci o tura de Ciuperca cu 10km/h si respiri o data la 3 pasi, in timp din cauza antrenamentelor vei putea sa alergi tura cu 15km/h si sa respiri tot o data la trei pasi, s.a.m.d.
Corpul iti spune singur cat are nevoie sa respiri in orice moment si hai sa fim seriosi ca in momentele de efort serios nu poti sa respiri pe nas decat foarte putin timp pentru ca volumul de aer ce poate circula pe nas e mai mic decat cel de pe gura, daca vrei sa inspiri puternic narile se inchid suficient incat sa nu mai poti inspira deloc atat cat ai nevoie, etc.

Luctl
Nevel 2
Nevel 2

Telefon : 0000000000
Data de inscriere : 03/10/2011

Sus In jos

Mesaj  calinasu la data de Lun Mai 07, 2012 3:20 am

bune informatii, dar cu o sinuzita ca a mea nasul este doar de forma-il port cu mine doar sa nu cada ochelarii...si cine stie pe viitor vreun piercing...dar mai la batranetze Smile scratch

calinasu
Pelican cu acte in regulă
Pelican cu acte in regulă

Telefon : 0745322735
Data de inscriere : 13/10/2011
Varsta : 35
Localizare : TULCEA

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos